APO140FL F/7
Item#:APO140FL F/7
Description
Technical Details
Availability
Additional Options
Description
Each APO140FL F/7 comes equipped with:
  • A Starlight Instruments FTF#3545 Feather Touch Focuser, designed in collaboration with TEC.
  • A 2” locking metal collet that is insensitive to temperature fluctuations and holds loads with high precision and concentricity.
How to place an order with TEC
Specifications
Clear aperture 140mm
Focal Length 980mm
Focal Ratio 7.0
Resolution (Theoretical) 0.8 arc sec
Dew Shield Diameter 5.9″ / 176mm
Tube Diameter 5.9″ / 150mm
Tube Length (Retracted) 33″ / 840mm
Tube Length (Dew Shield Extended) 40″ / 1050mm
Length Incl. Focuser Fully Extended +3.5″ / 114mm
Length in Working Position with the Focuser in Middle of Focusing Range 43″ / 1090mm
Dist. From Focuser End to Focal Plane (Back Focus) 7.9″ / 200mm
Center of Gravity from the Middle of the Focusing Knob 2.5 lbs / 1 kg load 14″ / 352mm
Center of Gravity from the Middle of the Focuser (Telescope Retracted) 16″ / 406mm
Telescope weight 18 lbs / 8.2kg
Weight Incl. Rings, Plate, Handle, Finder 21 lbs / 9.5kg
Focuser Information
Testing and Quality Assurance
Manuals & Diagrams
2009 & 2013 TEC APO140 User Manuals Available for Download
Click here to download the APO 140 Telescope Manual (2013 Edition)
Click here to download the APO 140 Instruction Manual (2009, Revision 2)
Product Sketches Available for Download
Click here to download APO140FL F7 COG
Click here to download APO140FL F7 Dimensions
Focuser Instructions Available for Download
Click here to download Focuser Instructions
Availability
Mount Recommendations
  • Astro-Physics Mach2GTO
  • Track the Stars 160 Panther Mount
Recommended Accessories
  • Precision adjustable Tube Rings
  • 9” Dovetail Plate and Carry Handle facilitate easy transportation and fit seamlessly with most mounts.
  • 12" Dovetail Plate and Carry Handle are perfect for astro-imaging and easy handling.
  • Focal Reducer Corrector converts the F/7 Ratio to F/6.2 with a 115mm back focus.