APO250VT F/8.8
Description
Technical Details
Availability
Additional Options
Description
  • Forget about collimation – after the scope leaves TEC, no adjustment is required.
  • The crisp all-white assembly projects the elegant, handcrafted quality that TEC is known for.
  • Expect deep contrast and rich, natural color out of this compact and timeless design.
  • The 2" locking metal collet is insensitive to temperature fluctuations and holds loads with high precision and concentricity.
  • Includes precision adjustable Tube Rings.
How to place an order with TEC
Specifications
Clear Aperture 250 mm (10")
Focal Length 2200 mm
Focal Ratio 8.8
Resolution (Theoretical) 0.5"
Tube Diameter 254 mm
Tube Length (Retracted) 2000 mm
Tube Length (Extended) 2500 mm